Minimalizm we wnętrzach

Nie od dziś wiadomo, że czasami warto jest postawić na miej kolorów, mniej fasonów, mniej wzorów, niż na przepych. Współcześnie jesteśmy zmęczeni natłokiem informacji. Jesteśmy zmęczeni ilością otaczających nas przedmiotów, możliwości, rozwiązań. Dlatego też coraz chętniej nasze wnętrza urządzamy w stylu minimalistycznym. Ograniczamy się do zaledwie kilku kolorów. Stawiamy na jak najbardziej proste, a przy tym funkcjonalne meble i niemalże całkowite rezygnujemy z dodatków. Nasze wnętrza są coraz bardziej minimalistyczne, a przy tym estetyczne.

Jak urządzić wnętrza w stylu minimalistycznym?

Styli minimalistyczny wbrew pozorom jest niezwykle wymagający. Wymaga bowiem wyobraźni i poczucia estetyki, aby efekt końcowy urządzonych pomieszczeń spełnił nie tylko oczekiwania, ale również swoją rolę. W stylu minimalistycznym niezwykle ważne są ograniczenia kolorystyczne. Urządzając wnętrza w tym stylu powinniśmy postawić na maksymalnie trzy kolory – najlepiej jasne. Doskonale sprawdzi się biel i niezwykle modne od kilku sezonów szarości. Pamiętajmy, że jasne ściany są jednak tylko lub aż tłem dla pozostałego wyposażenia, czyli mebli i dodatków. Te również powinny być utrzymane w minimalistycznym stylu.

Powinniśmy rezygnować z topornych mebli i przesadnych zdobień. Meble powinny być raczej proste i funkcjonale. Ciekawym przykładem może okazać się np. regał, który po wysunięciu przekształca się w łóżko. Doskonałym pomysłem są również zamknięte garderoby, czy szafki kuchenne otwierane za pomocą dotknięcia – bez klamek. W stylu minimalistycznym liczy się spójność. Pamiętajmy jednak, że minimalizm nie musi być nudny.

W każdej chwili jasne wnętrza możemy ożywić jednym kontrastowym meblem lub dodatkiem. Dla przykładu ciekawym pomysłem będzie wkomponowanie w biały salon, fotela uszaka w kolorze fuksji. W minimalistycznej sypiali w kolorze szarości, ciekawym akcentem może okazać się np. granatowa narzuta. W surowej, szarej łazience możemy postawić na zestaw ręczników w kolorze pudrowego różu.

Dlaczego warto wybrać minimalizm?

Minimalizm ma wiele atutów. Pierwszym z nich jest bez wątpienia działanie kojące.

W pomieszczeniach czystych, schludnych, w których nie mamy do czynienia ze zbyt dużą ilością przedmiotów zdecydowanie lepiej można odpocząć. Minimalizm uspokaja i wpływa na poprawę koncentracji. Ponadto warto wskazać również, że wnętrza minimalistyczne zdecydowanie łatwiej jest utrzymać w porządku, przez co niemal zawsze wydają się one czyste i schludne.